RGK.0014.4.14.2011 z dn 06 października 2011

Białe Błota, dnia 06 października 2011 r.,
RGK.0012.4.14.2011


PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Białe Błota z dnia 06 października 2011 roku od godz. 14:00 do 15:00 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg. listy obecności oraz Kierownik Referatu gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego Andrzej Wiekierak.

Na posiedzeniu nieobecny był Radny Bronisław Balcerowski.

Porządek posiedzenia komisji:

1.    Rozpatrzenie skargi Komitetu Protestacyjnego.
2.    Wolne wnioski.

Ad. 1.

Przewodniczący Komisji przedstawił proponowaną lokalizację cmentarza w centrum miejscowości Drzewce. Przewodniczący przytoczył także odpowiedź Zastępcy Wójta, z posiedzenia poprzedniej Komisji na pytanie kto zaproponował lokalizację cmentarza w danym miejscu, z której wynikało, że Proboszcz Parafii w Murowańcu wystąpił z wnioskiem do studium.

Radny Baranowski podsumował, że jego zdaniem ksiądz sam nie wyznaczył tego terenu tylko musiały mieć miejsce sugestie, które wskazały, że jest to teren Gminny.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej stwierdził, iż Urząd popełnił błąd dopuszczając się jakichkolwiek badań terenu pod cmentarz doskonale wiedząc, że jest to teren podmokły i znajduje się w centrum wsi.

Na posiedzenie komisji został poproszony Kierownik Referatu Gospodarki przestrzennej i Mienia Komunalnego Andrzej Wiekierak.
    
Przewodniczący KR poprosił Kierownika o przestawienie wyników badań geologicznych przedmiotowego terenu.

Pan Wiekierak wyjaśnił, że dysponuje jedynie wstępnymi wynikami badań zgodnie z którymi zostały dokonane 4 odwierty w celu sprawdzenia tego obszaru, gdyż wcześniej nie były tam przeprowadzane żadne badania. Wykazały one, że zwierciadło wód zalega w zależności od otworu od 1,11 m do 2,29 m pod powierzchnią terenu. Poziom tych wód może różnicować się w zależności od okresu o 0,8 m. Kolejnym etapem było wystąpienie do Wojewódzkiego Nadzoru Sanitarnego o opinię w związku z prawnie obowiązującymi odległościami od studni i wodociągów. Jedyna odpowiedzią, którą Urząd otrzymał w tej kwestii jest to, że Wojewódzki Nadzór Sanitarny przekazał sprawę do Nadzoru Powiatowego. Pan Wiekierak wyjaśnił, że jeżeli okaże się, że powierzchnia cmentarza ze względu na wymagane odległości jest zbyt mała to w ogóle nie będzie możliwości na jego lokalizację w danym miejscu. Z kolei jeżeli określona powierzchnia terenu będzie spełniać w/w wymagania odległościowe to  zostaną na nim przeprowadzone szczegółowe badania geologiczne.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zasugerował, że po co dalej wgłębiać się w badania jeżeli przepisy nakazują poziom wód nie mniejszy niż 2,5 m, a już wstępne badania wykazują że na danym obszarze poziom wód gruntowych waha się od 1,11 do 2,29 m.

Radny Baranowski zapytał Pana Wiekieraka czy prawdą jest to, ze jeżeli teren nie będzie spełniał określonych ustawowo wymogów dot. poziomu wód, to obszar zostanie podsypany ziemią w celu obniżenia poziomu lustra wody.

Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego zaprzeczył działaniom wskazanym przez Radnego Baranowskiego.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ponownie poruszył wątek dot. zaproponowania przez Proboszcza Parafii w Murowańcu lokalizacji cmentarza na przedmiotowej działce.

Pan Wiekierak ponownie przedstawił sposób zamieszczenia w studium zapisu dot. lokalizacji cmentarza w miejscowości Drzewce. Wyjaśnił także, że proboszcz już przez dłuższy czas poszukiwał terenu pod cmentarz.

Ad.2.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej reasumując zaproponował członkom Komisji o uznanie skargi Komitetu Protestacyjnego za jak najbardziej zasadną. Następnie poddał swój wniosek pod głosowanie.

Członkowie Komisji przy obecności 4 radnych przyjęli w/w wniosek.





Protokołowała:                                                             Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Natalia Sadłowska
                                                                                            Andrzej Kieroński



Podpisy członków Komisji:

1.    Bronisław Balcerowski – nieobecny
2.    Janusz Walczyński
3.    Krzysztof Kocikowski 
4.    Robert Baranowski

metryczka


Wytworzył: Natalia Sadłowska (20 października 2011)
Opublikował: Magdalena Maison (17 stycznia 2012, 09:35:05)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1049