PROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Białe Błota z dnia 11 sierpnia 2014 roku, od godz. 12:00 do 15:15 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7.

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Białe Błota z dnia 11 sierpnia 2014 roku, od godz. 12:00 do godz. 15:15 w Urzędzie Gminy Białe Błota, ul. Szubińska 7.


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji Rewizyjnej wg. listy obecności oraz Sekretarz Gminy Anna Rywak, Kierownik GOPS Beata Przyborska, przedstawiciele Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz i Barbara Belicka, przedstawiciele Związków Zawodowych Pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach.

Posiedzenie Komisji prowadził Przewodniczący Andrzeja Kierońskiego.


Porządek posiedzenia Komisji:

1. Rozpatrzenie skargi na Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach.


Ad.1. Rozpatrzenie skargi na Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach.

Przewodniczący Komisji przywitał przybyłych gości i spytał Sekretarza Gminy o protokół z postępowania mediacyjnego prowadzonego przez panią Chrustowską.
Sekretarz Gminy odpowiedziała, że nie wie czy z postępowania mediacyjnego był sporządzony protokół , a w dniu dzisiejszym nie ma Wójta Gminy i jak wróci to skonsultuję z nim tę sprawę.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał pan Sławomir Wittkowicz, który powiedział, iż Forum Związków Zawodowych złożyło skargę na Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej gdyż:
- został złożony pozew o wypłacenie premii w łącznej kwocie 389.669 zł plus odsetki. Kwestia sporna dot. regulaminu premiowania.
- pracodawca wprowadził Wewnętrzną Politykę Antymobbingową, która jest sprzeczna z obowiązującymi przepisami praw;
- jest utrudniana działalność związkowa poprzez wyproszenie z budynku i niedopuszczenie do zebrania po godzinach pracy oraz groźba rozwiązania umów o pracę ze wszystkimi członkami związku w trybie dyscyplinarnym;
- nie przestrzegane są przepisy art. 33  ustawy o związkach zawodowych, który daje możliwość spotykania się związków w siedzibie GOPS;
- jest przewlekłość podejmowanych działań tj. wstrzymywanie premii dla pracowników;
- jest przewlekłość korespondencji kierowanej do związków zawodowych;
- jest próba ograniczenia liczby członków związku poprzez zmianę struktury organizacyjnej GOPS, przeniesienie świadczeń rodzinnych, której pracownicy są członkami związku do urzędu gminy;
- są naruszane zasad przeciwdziałaniu mobbingowi. Przeprowadzone badania przez ekspertów i konsultantów Stowarzyszenia Antymobingowego potwierdzają fakt stosowania mobbingu tj.: obciążanie nadmiernymi obowiązkami, zlecanie zadań, których pracownik nie jest w stanie wykonać, odbieranie wcześniej powierzonych zadań i powierzenie ich innym pracownikom, wyszukiwanie na siłę nieprawidłowości w realizowanych zadaniach, nadmierne obciążanie obowiązkami przy jednoczesnym braku zgody na pracę w godzinach nadliczbowych, podważanie kompetencji zawodowych, utrudnianie dostępu do informacji niezbędnej w celu prawidłowej realizacji zadań, celowe nie przydzielanie żadnych zadań, bezpodstawne karanie pracowników, nadmierne obciążanie obowiązkami w okresie zastępstw, angażowanie pracowników w sprawy służbowe w czasie urlopu wypoczynkowego. Ponadto traktowanie pracowników jak powietrze, instrumentalne traktowanie pracowników,, przerywanie wypowiedzi, wywieranie presji żeby pracownik nie dochodził swoich praw, szantażowanie, zastraszanie utratą zatrudnienia, zarządzanie przez konflikt, podział pracowników na „ swoich” i „ tamtych”.  Mobbing został potwierdzony w postępowaniu mediacyjnym.
- nie jest przestrzegany art 18 Kodeksu Pracy dot. dyskryminacji przy zawieraniu umów o pracę, przy awansowaniu pracowników. Został również wprowadzony całodobowy telefon służbowy dla pracowników socjalnych, co jest niezgodne z Kodeksem Pracy w zakresie czasu pracy.
Pan Sławomir Wiitkowicz poza skargą poinformował, iż ma również wątpliwości co do legalności zatrudnienia pani Beaty Przyborskiej na stanowisku Kierownika GOPS, w zakresie nieposzlakowanej opinii. W stosunku do pani Kierownik toczyło się bowiem postępowanie karne, które zostało umorzone ze względu na znikomą szkodliwość czynu.

Kierownik GOPS w odpowiedzi na zarzuty przedstawione przez pana Sławomira Wittkowicza  powiedziała, że mają one charakter ogólnikowy i naruszają jej dobro osobiste. Następnie powiedziała, że Regulamin premiowy funkcjonował od 2009 r. jako regulamin premii uznaniowej. Nikt nigdy ani ustnie, ani pisemnie nie wnosił do niego żadnych uwag. Pierwszy sprzeciw pojawił się w czerwcu 2013 r., gdy pojawiły się nowe związki zawodowe. W 2012 r.  pierwszy raz nie przyznano premii, gdyż trzeba było przeznaczyć środki na zasiłki dla podopiecznych. Wówczas premie dostało tylko dwóch pracowników GOPS.
Następnie nawiązała do telefonu alarmowego i poinformowała, że został on wprowadzony za zgodą pracowników w związku z nowymi zadaniami GOPSu. To było rozwiązanie innowacyjne, ale każdy pracownik za gotowość otrzymywał 150 zł tygodniowo plus w razie interwencji wolne za nadgodziny. Dyżur został wycofany.
Jeżeli chodzi o mediatora, to w ocenie Kierownika GOPS osoba ta nie miała uprawnień mediatora i pozostawała w powiązaniach rodzinnych z członkami Związków Zawodowych.
W sprawie siedziby związków zawodowych, pani mediator zaproponowała na miejsce spotkań korytarz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, co w ocenie Kierownika było niedopuszczalne i dlatego zaproponowała największe pomieszczenie w zakładzie pracy tj. swój gabinet.
Ponadto przy przeprowadzaniu ankiety dot. potrzeb szkoleniowych, szkolenie antymobbingowe  znalazło się na ostatnim miejscu.
Pani Kierownik w związku zaistniałą sytuacją w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej poddała się badaniom psychologicznym i przedstawiła ww. wyniki Przewodniczącemu Komisji.
Na koniec swojej wypowiedzi powiedziała, że według niej punktem zapalnym stało się przeniesie środków z premii na zasiłki dla podopiecznych.
Pan Sławomir Wittkowicz powiedział, że Związek Zawodowy nie chce usunięcia pracodawcy tylko stwierdza, że osoba  działająca w imieniu pracodawcy nie spełnia wymogów do zarządzania ludźmi. Dodał również, że nie znalazł nigdzie przepisu, który mówiłby o przesunięciu środków z płac na zasiłki bez zgody rady, czy wójta. Na koniec powiedział, że jeżeli jego wypowiedź uraziła panią Kierownik personalnie to zaprasza do sądu.
Kierownik GOPS wyjaśniła, że dokonała przesunięcia środków z premii na zasiłki za zgodą właściwego organu.
Przedstawiciel Związków Zawodowych powiedziała, że uważa iż uszczuplanie płac o 20 % jest dużym działaniem na szkodę pracowników. Poruszyła również kwestię siedziby Związków Zawodowych stwierdzając, iż w gabinecie Kierownika nie ma dostępu do szafy.

Kierownik GOPS nawiązała do zarzutów, że jednego z pracowników chciała zrobić „osobą psychiczną”. Wyjaśniła, że jeden z pracowników zgłosił dziwne zachowanie drugiego pracownika. Efektem stanu zdrowia tej osoby było nie wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Dodała także , że przez 10 lat po raz pierwszy  nałożyła karę nagany.
Przedstawiciel Związków Zawodowych wyjaśniła, że nie było zgody pracownika na lekarza psychiatrę.
Przewodniczący Komisji zapytał, kto uczestniczył w spotkaniu z lekarzem.
Kierownik GOPS powiedziała, że na początku brała udział w spotkaniu z psychiatrą, a potem wyszła. Dodała, że zorganizowała to spotkanie, bo pracownicy sami występowali do Kierownika o zajęcie się sprawą.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że dokumenty wskazują, że był mobbing i w związku z powyższym zapytał Kierownika GOPS , jak to się stało, że jej osoba znalazła się w komisji antymobbingowa.
Kierownik GOPS wyjaśniła, że standardem jest, że pracodawca może wchodzić w skład komisji antymobbingowej.
Przewodniczący Komisji powiedział, że ma opinię, która mówi, iż w skład komisji nie może wchodzić osoba, której dotyczy mobbing.
Kierownik GOPS odpowiedziała, że trzeba najpierw udowodnić, że jest mobbing.
Pan Sławomir Wittkowicz powiedział, że wniosek złożony do Przewodniczącego Rady Gminy miał na celu uniknięcia skierowania sprawy do sądu.

Dyskusja nt. mobbingu i nierównego przyznawania środowisk jednemu pracownikowi 90, a drugiemu 9.

Przewodniczący Komisji poruszył sprawę wyproszenia członków Związków Zawodowych z budynku GOPS, pod groźbą rozwiązania umów o pracę.
Kierownik GOPS wyjaśniła, że na koniec dnia okazało się, iż jakieś osoby znajdują się na terenie zakładu pracy. Dodała, że Związki Zawodowe mogą działać, ale muszą to sformalizować i wystąpić na piśmie z informacją o spotkaniu.
Członek Związków Zawodowych powiedziała, że Kierownik wiedziała, że powstały związki, a spotkanie o którym była mowa to było 10 min spotkanie.

Dyskusja nt. udostępnienia lokalu dla działalności Związków Zawodowych, a w następnej kolejności nt. ograniczania możliwości wyrażania własnego zdania, poniżania i ośmieszania przez Kierownika GOPS pracowników. W dalszej części dyskusji powrócono do zagadnienia związanego z nieprzyznaniem premii pracownikom.

Radna Marlena Witkowska – Rypina powiedziała cyt.:” Pani Sekretarz dlaczego nie ma Pani Wójt, to Wójt podejmuje decyzje co do zatrudnienia kierowników jednostek organizacyjnych gminy. My jako radni każdy z nas z osobna możemy wypowiedzieć się w kwestii zasadności tej skargi lub niezasadności, ewentualnie pozostawienia jej bez rozpatrzenia. Natomiast wszystkie zarzuty właściwie, rozmowy to Państwo jako związek zawodowy powinniście prowadzić z Wójtem, która jest niewątpliwie  tutaj kompetentna […]. Jest to sprawa wynikająca tutaj z kpa Kodeksu Postępowania Administracyjnego to jest skarga, którą rozpatruje Komisja Rewizyjna Rady Gminy. To tyle w takiej kwestii formalnej. Niewątpliwie sprawa jest oparta na dużych emocjach, dla mnie osobiście również, bo ja z tym Urzędem przeżyłam podobną sytuację w jakiś tam sposób rozumiem panią Beatę Przyborską, w sumie dla niej też jako Kierownika i przede wszystkim osoby sytuacja trudna, no traumatyczna może nie aż tak, ale niewątpliwie trudna i przede wszystkim jest człowiekiem i na pewno jest jej trudno z tym problemem poradzić. Tutaj moje emocje by się skłaniały w tym kierunku, że sama byłam dyrektorem i wiem jak trzeba być za wszystko odpowiedzialnym i ma się w sobie ten imperatyw obowiązków i czasami brakuje tej mądrości i tego wyważenia co jest słuszne w podejmowaniu decyzji, a co jest niesłuszne, ale z drugiej strony moje emocje i chyba bardziej są po stronie pracowników, ponieważ sama doświadczyłam mobbingu tutaj ze strony Wójta. Również nie bez powodu to mówię, bo uważam, że jest to ważne dla tej sprawy, bo uważam, że  […] jeżeli nie wymusimy określonych zachowań na Wójcie, który również jako pracodawca i kierownik tego Urzędu, jednocześnie przełożony kierowników jednostek organizacyjnych sam nie potępia takich działań antymobbingowych, a przede wszystkim sam się nie podda jakimś, jakiejś terapii, bo uważam, że w przypadku tej osoby właściwie to już nie chcę być posądzana o naruszenie dóbr . Natomiast mam orzeczenie ze stowarzyszenia antymobingowego
i właściwie nie obawiam się takiej wypowiedzi ponieważ mam dokument. Poddałam się badaniom psychologicznym w tym zakresie i jest to poświadczone. Natomiast potwierdzam swoje stanowisko, że przede wszystkim Wójt musi podjąć działania opracowania w tej Gminie procedury antymobbingowej, bo źle się dzieje. Myślę, że nie tylko w tej jednostce, ale innych, mam sygnały z różnych instytucji także myślę, że tutaj, że od tego trzeba zacząć. Natomiast powiem o takich przykładach np. pozbyć się mnie chciano w taki sposób, że próbowano zlikwidować instytucję kultury […] usłyszałam coś takiego, że tylko chodzi o to żebym była zwolniona, czyli moja osoba. Tak więc czymś takim ze strony Wójta i Pani Sekretarz się spotkałam. Właściwie żeby już skończyć, bo nadal budzi to duże emocje chcę powiedzieć, że nawet nie uszanowano pogrzebu mojego ojca. W dniu pogrzebu byłam wzywana do pracy, na polecenie Pani Sekretarz i potem w wypowiedzeniu postawiono mi zarzut, że nie stawiłam się na zebraniu w sprawie dożynek, a była to wyłącznie jedyna data kiedy faktycznie nie było mnie, ani nikogo innego z pracowników. Natomiast pozostałe dwa spotkania są udokumentowane, bo raz miałam urlop, zastępował mnie pracownik, […] . To taka informacja dla Pani Sekretarz , żeby Pani bzdur nie opowiadała w sądach. Co do sądów to chcę powiedzieć, że sprawa nie wiem, czy będzie jednoznaczna, nie wierzyłabym tutaj w sprawiedliwość sądów. W sądach moja sprawa trwa już 5 lat i stosunek sądów do związków zawodowych jest lekceważący. Ja byłam pracownikiem szczególnie chronionym i sąd nie rozumie tego faktu, że pracownik szczególnie chroniony ma zupełnie inne przywileje, że bez zgody związków zawodowych nie można zwolnić z pracy. Wójt tej Gminy nawet nie wystąpiła o zgodę mimo że takie wskazanie było w moich aktach osobowych. Także po 5 latach Państwo macie obraz szefa tej Gminy i sytuacji jak wygląda stosunek do związków zawodowych.” - przytoczona pełna  wypowiedź na wniosek radnej.

Przewodniczący Komisji poruszył ponownie sprawę nieposzlakowanej opinii w stosunku do Kierownika GOPS.
Pan Sławomir Wittkowicz odpowiedział, że powziął po złożeniu już skargi informację ww. sprawie. Nie chciał już poszerzać skargi i wystąpił do wojewody w celu powzięcia przez niego czynności nadzorczych. Z wiedzy związku wynika, że Pani Beata Przyborska dopuściła się czynu zabronionego i sprawa dotyczyła przyjęcia korzyści majątkowej za poświadczenie nieprawdy.

Sekretarz Gminy odpowiedziała, radnej Marlenie Witkowskiej- Rypinie, że Wójt Gminy obecnie jest na urlopie.

Przewodniczący Komisji ogłosił 15 minut przerwy i podziękował gościom za przybycie.

Przewodniczący Komisji powiedział, że w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej dzieje się źle i zgłasza wniosek o uznanie skargi za zasadną.
Radny Bronisław Balcerowski powiedział, że Kierownik GOPS jest znana jako dobry menadżer.
Radna Marlena Witkowska- Rypina dodała, że szanuje Panią Przyborską za dobrze działającą opiekę. Dodała również, że rada nie może akceptować mobbingu.
Radny Krzysztof Kocikowski powiedział, że  uważa iż pracodawca powinien wiedzieć o wszystkim co się dzieje na terenie zakładu pracy.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek o uznanie skargi za zasadną- wszyscy radni głosowali „za”.
Na koniec Przewodniczący Komisji powiedział, że Komisja nie otrzymała protokołu z mediacji, chociaż o niego wnioskowała                
Radna Marlena Witkowska- Rypina zgłosiła wniosek, aby skierować pismo do Wójta Gminy o przedstawienie działań, które podjęła aby uzdrowić sytuację w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej- wniosek został przyjęty stosunkiem głosów 4 „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, przy 5 obecnych radnych.

metryczka


Wytworzył: Magdalena Maison (11 sierpnia 2014)
Opublikował: Magdalena Maison (27 sierpnia 2014, 15:14:42)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1669