Lokalizacja

Gmina Białe Błota położona jest w centralnej części powiatu bydgoskiego w województwie kujawsko-pomorskim, na obszarze zwanym Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką. Wschodnia i środkowa część gminy leży na skraju Puszczy Bydgoskiej. Przez jej teren przepływa rzeka Noteć połączona z Kanałem Noteckim. 

Graniczą z nią gminy: od strony północnej – Bydgoszcz i Sicienko, od strony wschodniej – Nowa Wieś Wielka, od strony południowej – Łabiszyn i Szubin, od strony zachodniej – Nakło nad Notecią. Stolicą naszej gminy jest miejscowość Białe Błota.

Białe Błota są typową gminą podmiejską, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Bydgoszczy na skrzyżowaniu ważnych dróg. Przez jej obszar przebiega międzynarodowa trasa E 261, łącząca Gdańsk – poprzez Bydgoszcz – z Poznaniem, wiodąca dalej do Czech. Ze Szczecina biegnie do Warszawy droga krajowa S-10, która przecina gminę z północy na południowy-wschód i w przebiegu przez jej teren stanowi obwodnicę miasta Bydgoszczy. Te dwie drogi krajowe (Gdańsk – Wrocław i Szczecin – Toruń) w przyszłości mają stanowić fragment krajowego systemu autostrad. To właśnie w Białych Błotach są połączone nowoczesnym węzłem S-5 i S-10. Przez gminę przebiegają również dwie trasy kolejowe: Bydgoszcz – Wągrowiec – Poznań oraz Bydgoszcz – Inowrocław.

Zdjęcie

 

Gmina Białe Błota graniczy z gminami:

  • od strony północnej z Bydgoszczą i Sicienkiem,
  • od strony wschodniej z Nową Wsią Wielką,
  • od strony południowej z Łabiszynem i Szubinem,
  • od strony zachodniej z Nakłem n. Notecią.


Strona Gminy Białe Błota

metryczka


Wytworzył: Janina (21 lutego 2003)
Opublikował: Jan Adminowicz (21 lutego 2003, 14:09:33)

Ostatnia zmiana: Andrzej Pasek (11 marca 2015, 12:06:03)
Zmieniono: formatowanie tekstu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 47188